Pasivizacija adrese u najkraćem označava odjavu lica sa adrese na kojoj je prijavljeno, bilo da je reč o prebivalištu kao mestu stalnog nastanjenja nekog lica ili boravištu kao mestu privremenog ili povremenog boravišta jednog lica na period duži od 90 dana.

Ova situacija je itekako moguća i realna. Postavlja se pitanje, ko pasivizira adresu? Na koji način? Koje posledice proističu iz činjenice da je adresa jednog lica pasivizirana?

Zakon o prebivalištu i boravištu građana

Zakon o prebivalištu i boravištu građana propisuje da nadležni organ, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova preduzima obavezu provere činjenice stalnog stanovanja, odnosno privremenog boravka lica na adresi na kojoj se prijavio.

Provere preduzimaju po zahtevu suda, državnih organa ili organizacija, odnosno fizičkih i pravnih lica koja imaju opravdani pravni interes da se ova provera izvrši.

Ukoliko nadležni organ utvrdi nakon preduzete provere da se lice ne nalazi na naznačenoj adresi, organ rešenjem pasivizira adresu prebivališta ili boravišta lica.  

Ukoliko građanin nema prijavljeno prebivalište niti boravište u Republici Srbiji, a pritom je podneo zahtev za izdavanje lične karte, tom licu državni organ utvrđuje boravište te izdaje ličnu kartu sa oznakom boravišta, s tim da tako izdata lična isprava može trajati najduže dve godine od dana kada je utvrđeno boravište, odnosno dana kada je izdata lična karta na taj način. 

Zakonom je propisano pravo građanina da se obrati državnom organu, odnosno Ministarstvu unutrašnjih poslova sa zahtevom da mu izdaju uverenje o njegovom prebivalištu ili boravištu a koje uverenje predstavlja javnu ispravu i sadrži podatke iz evidencije prebivališta i boravišta. Građanin takođe ima pravo da traži ispravku podataka koji su zastareli ili su netačni, ali samo podatke koji se odnose na njega samog.

Zakon je propisao i novačane kazne za ona  fizička lica koja ne izvrše prijavu prebivališta, odnosno za ona lica koja se nisu odjavila i to u rasponu od 10.000 dinara do 50.000 dinara.

Zakonom je takođe propisana obaveza da pravna lica, preduzetnik, odnosno fizičko lice koje pruža usluge smeštaja izvrši prijavu lica po osnovu privremenog boravka u smeštaju, a sve u skladu sa Zakonom o prebivalištu i boravištu kao i prema Zakonu o turizmu.

Za  lica koja se bave delatnošću izdavanja smeštaja propisana je novčana kazna prema Zakonu o prekršaju koja se kreće za pravna lica od 100.000 do 300.000 dinara, za preduzetnika od 50.000 do 300.000 dinara, kao i za odgovorno lice u pravnom licu od 30.000 do 150.000 dinara.

Imajući u vidu ovakvu Zakonsku regulativu, ostaje Vam da budete jako obazrivi prilikom prijave lica na svojoj adresi, da se o tome povremeno informišete kako ne bi ste došli u situaciju da sutradan imate „nezvane goste“ zbog kojih možete trpeti određene pravne posledice.